Proč by web pro český trh neměl být ve slovenštině ani v „česko-slovenštině“

Komu se jeho byznys krásně daří v jeho rodné zemi nebo v zemi, kde ho rozjel, zcela logicky uvažuje o expanzi do zahraničí. A stejně jako Slovensko pro Česko, tak i Česko pro Slovensko je logická první volba.

Pro většinu takových podnikatelů je prvním krokem pro prezentaci web.

Ponechat web ve slovenštině?

To je otázka. Rozhodně to bude levnější. Můžete buď ponechat i doménu, nebo udělat web nový na české doméně. Samozřejmě také můžete mít doménu s mezinárodní koncovkou. Ovšem co rozhodnutí, zda ponechat obsah ve slovenštině nebo ho přeložit? A když přeložit, zvládnu to sám, nebo to mám přenechat odborníkovi? A co třeba jen nějakému studentovi?

Pokud nechcete do překladu investovat, raději ponechte text ve slovenštině. Není to ale úplně ideální řešení. I přesto, že většina Čechů slovenštině rozumí, spoustě z nich se ji nechce číst. Trvá jim to totiž o něco déle a musí se více soustředit. A jistě víte, jak je to s tím čtením internetového obsahu. Lidé ho prvně jen přelítnou, aby zjistili, jestli se jim vůbec chce ho číst. A když najdou při čtení jakoukoliv „překážku“, web opouští.

Takže radím – přeložit.

Přeložit, ale profesionálem

V poslední době se poměrně hodně setkávám s weby v češtině, ze kterých je cítit jejich slovenský původ.

Jak to myslím? Texty na webu jsou sice v češtině, ale je tam opravdu velká spousta chyb. Nejen pravopisných, ale i stylistických a často ne úplně vhodné volby slov. Člověku, který alespoň trochu slovensky rozumí, je velice brzy jasné, odkud se dané chyby vzaly. Text byl původně slovensky a je přeložený do češtiny. Ovšem špatně. Pravděpodobně Slovákem.

Ne, že by Slováci nerozuměli česky. Jistě rozumí. Ale…

Já také od malička rozumím slovensky a překládám ze slovenštiny do češtiny. Ale naopak bych si to v životě netroufla. Slovenskou gramatiku ani pravopis neovládám.

A zdaleka nejde jen o pravopis.

Tohle je ta nejhorší varianta, jakou můžete zvolit. To ten text nechte raději ve slovenštině, ale správné.

Přeloženo ledaským

Pokud se rozhodnete text nechat přeložit do češtiny, určitě se nerozhodujte podle ceny. Spousta lidí si myslí, že to bude naprosto snadné pro jakéhokoliv Čecha. Není tomu ale zdaleka tak.

Vy si s tím svým slovenským textem vyhrajete, vyšperkujete ho, dáte si záležet na tom, aby se krásně četl, dával smysl a neopakovala se v něm slova. Potřebujete, aby text zaujal, aby se „prodal“ a přilákal čtenáře.

Proto nejde text pouze přeložit. I při tom překladu je nutné si s ním „pohrát“, zachovat jeho „tone of voice“.

Proto by překladatel měl mít především cit pro jazyk, ale také alespoň trochu přesah do copywritingu a online marketingu.

6 výhod virtuální asistentky oproti asistentce běžné

Nabídky služeb virtuálních asistentek jsou sice vidět stále častěji, ale opravdu jen málo lidí je využívá. Buď si řeknou, že asistentka je pro ně příliš velký luxus, nebo rovnou najmou či zaměstnají asistentku klasickou. Málokdo si uvědomuje, že právě ta klasická asistentka je opravdu ten „luxus“. Oproti virtuální asistentce určitě.

Pojďme se podívat, v čem pro vás můžou spočívat výhody spolupráce s virtuální asistentkou oproti spolupráce s asistentkou běžnou.

Výhody virtuální asistentky

  1. Platíte jen za práci, kterou skutečně udělá – Zadáte úkol, ideálně i kolik času si představujete, že by tím měla asistentka maximálně strávit (případně si spolu dopředu domluvíte rozpočet nebo budget hodin na měsíc). Jakmile je úkol hotový, práce asistentky pro danou chvíli končí a vy dále neplatíte. Platíte opět další hodiny až tehdy, kdy zadáte další úkol, respektive, jakmile na něm začne asistentka pracovat. Své pauzy si z práce samozřejmě odečte a vám je neúčtuje.
  2. Je levnější – Z první výhody tedy plyne, že je celkově levnější, jelikož jí neplatíte žádné prostoje ani přestávky.
  3. Nepotřebujete pro ni místo ani vybavení k výkonu práce – Nepracuje z vašeho místa, nepotřebuje, abyste jí zařídil kancelář. Má svou pracovnu, svůj stůl a další nábytek, počítač, notebook i telefon.
  4. Pracuje tehdy, kdy potřebujete – Až teprve tehdy, kdy budete potřebovat její služby, objednáte si je. Není tedy třeba uměle vytvářet práci na každý den od 8 hodin ráno.
  5. Je časově flexibilní – Pátá výhoda souvisí s výhodou čtvrtou. Virtuální asistentka není svou prací limitovaná pondělí až pátek od 8 do 16 hod. Je-li to potřeba, pracuje i ve svátky, o víkendech, brzy ráno nebo pozdě večer.
  6. Je flexibilní výkonem své práce – Ano, virtuální asistentka může pracovat de facto odkudkoliv. Většinou je tedy limitovaná internetovým připojením a telefonním signálem. Nemusí tedy nutně sedět v kanceláři nebo doma v pracovně. Může pracovat z dovolené, služební cesty, nebo případně i z turistického výletu pod stanem (ano, i odtud jsem již pracovala).

Jen člověk

Ovšem i virtuální asistentka je jen člověk, nikoliv robot. Je proto dobré se na věcech domlouvat dopředu. Například již výše zmíněný budget hodin na měsíc, důležité termíny, víte-li je dopředu, dny, kdy její práci budete potřebovat více než obvykle…

Odměnou, alespoň u dobré virtuální asistentky, vám bude její loajalita a ochota přizpůsobit se speciálním požadavkům, bude-li si to práce vyžadovat. Nestane se vám pak, že vám řekne „Ne“, jakmile budete potřebovat její služby v nestandardní dobu či extra rychle.

Proč byste měli využívat virtuální asistentku

Kdo vlastně je ta virtuální asistentka?

Práce virtuálních asistentek je na vzestupu. Ale zatím opravdu jen málo lidí má o náplni jejich práce větší povědomí.

Spousta lidí si řekne, že žádnou asistentku nepotřebuje, že jsou to jen vyhozené peníze. Ovšem virtuální asistentku platíte jen za práci, kterou pro vás skutečně odvede, ne za hodiny, kdy jen sedí a pije kávičku. Nemusíte jí uměle vymýšlet a vytvářet práci jen proto, aby byla využitá, když už ji platíte. Její služby využijete jen tehdy, kdy sami potřebujete a chcete.

Co vám její práce přinese?

Pro vás to znamená, že místo toho, abyste se probírali administrativou a třídili databázi, můžete se věnovat tomu, co vaši pozornost skutečně potřebuje, co nikdo jiný za vás neudělá. Zavoláte své virtuální asistentce a administrativu, třídění účtů, fakturaci či zákaznickou podporu necháte na ní. Pokud navíc umí ještě něco dalšího, je to výhra. Může se vám tak například starat o správu sociálních sítí, obsah vašich webů, psát texty, spravovat administraci eshopu atd.

Co vám to přinese? Více času, který můžete využít jakkoliv. Buď můžete mít víc volna a trávit ho například s rodinou, nebo můžete více pracovat přímo na projektu a víc tak vydělávat.

Asistentka vám tedy šetří čas a pomáhá efektivněji vydělávat peníze.

Oproti klasické asistentce je navíc celkově levnější. Jak jsem již v článku zmínila, platíte jí opravdu jen za odvedenou práci a není váš zaměstnanec. Nemáte tedy vůči ní žádné povinnosti, kromě řádné úhrady faktur 🙂 Neplatíte jí nemocenskou, nemusíte jí dávat placenou dovolenou, nemusíte se bát, že vám odejde na mateřskou.

Jak probíhá spolupráce

Spolupráce s virtuální asistentkou probíhá na principu objednání si jejich služeb. Většinou je virtuální asistentka OSVČ, tudíž pracuje za ŽL. Odvedenou práci si tedy následně vyfatkuruje a vy si ji dáte jako položku do nákladů.

Co se týká ceny takové virtuální asistentky, bývá to různé. Většinou se domlouvá hodinová sazba. Ta se řeší dle náročnosti práce a rozsahu jednotlivých úkolů. Pokud máte nějaké speciální požadavky, cena může být zase jiná, případně může být domlouvána úkolově. Může se také kombinovat. Vše záleží na konkrétní individuální domluvě s vaší virtuální asistentkou.

Rozhodně ale neplatí to, co u obchodů a jejich výloh. Tedy že pokud nemá asistentka ceník přímo na webu, že je pro vás nedostupná. Naopak, znamená to právě to, že ji máte kontaktovat a na ceně se domluvit. Můžete to udělat například tady.

Správná volba pro váš byznys

Nebojte se, virtuální asistentka nekouše. A pro správnou asistentku není nic nemožné. I zdánlivě náročný úkol či spolupráce je výzva, kterou je třeba zdolat.

Virtuální asistentka vám pomůže dovést váš projekt ke zdárnému konci rychleji a efektivněji.

Zaujala vás možnost spolupráce s virtuální asistentkou? Variant toho, co pro vás můžeme udělat, je opravdu hodně. Napište nám e-mail na jana@remotereception.eu a nezávazně probereme možnosti spolupráce.